cwaniaK - 2013-03-02 22:23:08

BINDY - co to jest, jak z tego korzystać? Ciekawe bindy

SPIS TREŚCI:

1. Wstęp
2. Co to jest bind?
3. Edycja Ustawień Klawiszy.
4. Bindy
5. Credits


1. Wstęp
Na początku chciałem zaznaczyć, że ten poradnik kierowany jest głównie dla początkujących (są w ogóle tacy?) ale także gracze ciut bardziej zaawansowani odnajdą tu coś dla siebie. Poniższy poradnik to mieszanka różnych materiałów z innych tutoriali, które możemy odnaleźć tu na forum i także na innych stronach. Dorzuciłem także coś od siebie. A teraz do rzeczy...

2. Co to jest bind?
W wielu poradnikach dotyczących głównie skryptowania pisze, że bind to inaczej komenda definiująca (podpinająca) inną komendę pod dany klawisz, po naciśnięciu którego komenda zdefiniowana jest wykonywana w grze. I to prawda. To dzięki tej magicznej komendzie nasza postać z gry wykonuje to, co my jej "nakazujemy" wciskając odpowiednie klawisze. Ale teraz coś innego: jak wygląda w praktyce to całe podpięcie komendy pod dany klawisz? Jak się okazuje - banalnie prosto. Wzór wygląda tak:
bind "KLAWISZ" "komenda"
stosując ten schemat z łatwością będziemy edytować ustawienia klawiszy w grze, ale o zmienianiu będzie trochę później. Aby przetestować komendę bind odpalmy Counter-Strike'a (najlepiej stwórzmy serwer przez New Game) i po wczytaniu mapy uruchamiamy konsolę gry (domyślnie klawiszem [~]. Znajduje się on pod Esc) i wpisujemy do konsoli poniższą rzecz:
bind "p" "say TEST KOMENDY BIND"
klikamy ENTER. Wyłączamy konsolę i wciskamy klawisz P. Po jego wciśnięciu powinien pojawić się napis na czacie: TEST KOMENDY BIND. Jeśli tak się nie stało, uruchamiamy konsolę i wpisujemy jeszcze raz:
bind "p" "say TEST KOMENDY BIND"
jednocześnie zwracając uwagę na cudzysłowy. Znów wciskamy ENTER i potem P. Jeśli nadal nic nie pokazuje się na czacie, sprawdźmy jeszcze wartości komend hud_saytext i hud_saytext_internal. Wartość tej drugiej komendy powinna wynosić 1.

Aby przywrócić domyślną kontrolę (tj. sprzed testowania binda) wpisujemy w konsolę komendę
exec config.cfg
Przywróci to nasze domyślne ustawienia z configa gry. I tu właśnie mała wzmianka: Plik config.cfg zawiera nasze wszystkie ustawienia klawiszy. Znajduje się on w folderze cstrike. Warto też wspomnieć o pliku userconfig.cfg który warto sobie stworzyć w folderze cstrike. Do niego możemy zapisywać różne inne użyteczne ustawienia, takie jak np. ustawienia grafiki czy też ustawienia rate w grze. Ale to tak na marginesie.


3. Edycja Ustawień Klawiszy
Na tym polu mamy aż trzy możliwości edytowania kombinacji klawiszowych w grze (nie licząc programów typu CFG Editor). Pierwsza to standardowa zmiana sterowania, którą wybieramy przez Menu (Options -> Keyboard). Druga - to zmiana ustawień za pomocą konsoli gry (dla przypomnienia włączamy ją klawiszem [~] pod Esc. Wymagana jest do tego znajomość komend.) Trzecia opcja, to edycja pliku config.cfg znajdującego się w katalogu cstrike. Możemy otworzyć go za pomocą dowolnego edytora tekstu, np. Notatnika. Poniżej jest przedstawiony screen klawiatury i myszki z nazwami poszczególnych klawiszy. Ułatwi to edycję bindów dwiema ostatnimi metodami.Oczywiście same nazwy klawiszy to nie wszystko. Poniżej kilka stron, na których odnajdziecie opis wszystkich ważniejszych komend, które można wykorzystać w bindowaniu. Oczywiście z wyjaśnieniem, co one robią ;)

http://www.forum.wiaderko.com/poradn...er-strike.html
Komendy do skryptów Half-Life ? HLDS.pl
Z tej strony tylko paragraf "I. DOSTĘPNE KOMENDY"!

Board Counter-Strike.PL :: Zobacz temat - [PORADNIK] Fps, komendy, grafika etc
4. Bindy
Ta sekcja przeznaczona jest na różne bindy które przydadzą się innym lub nie :) Nie ma tu jakichś nadzwyczajnych rzeczy, po prostu to co albo odnalazłem na googlach albo wygrzebałem z configa albo znalazłem na forum. Podzieliłem to jeszcze na bindy dla graczy i adminów. Różnica polega na tym, że bindy dla graczy mogą wykorzystać także admini, bo oni też są przecież graczami, ale w drugą stronę to już nie działa :)


GRACZE FastBuy (szybkie kupowanie broni)
Najbardziej podstawowa rzecz na dzisiejszych serwerach, gdzie czas kupowania broni wynosi np. 20 sekund, a taki nowicjusz zamotał się w menu kupowania. Wreszcie odnalazł tę broń, którą chciał, klika na nią i... pojawia się napis: Dozwolony czas kupowania broni upłynął! Co zostaje wtedy? Albo trzymać się drużyny w nadziei że skroimy broń na zabitym wrogu, albo czekać do nowej rundy. Chyba że klikniemy na automatyczne kupowanie lub... zbindujemy sobie kupowanie danej broni pod dany klawisz. Musimy oczywiście znać komendę do danej broni, którą chcemy sobie zbindować. Więc poniżej z lewej mamy komendy wywołujące te bronie przy kupowaniu a z prawej ich nazwy.

"glock" - Pistolet Glock18

"usp" - Pistolet USP 45 Tactical

"p228" - Pistolet P228

"deagle" - Pistolet Desert Eagle

"fn57" - Pistolet Five-Seven

"elites" - Pistolety Dual Beretta 96g Elite

"m3" - Strzelba (shotgun) Benelli m3 super90

"xm1014" - Strzelba (shotgun) Benelli XM1014

"tmp" - Pistolet maszynowy TMP

"mac10" - Pistolet maszynowy Mac-10

"mp5" - MP5 Navy

"ump45" - UMP 45

"p90" - P90 SMG

"galil" - Karabin Galil

"famas" - Karabin Famas

"ak47" - Karabin szturmowy AK-47 Kałasznikow

"m4a1" - Karabin szturmowy M4A1

"sg552" - Karabin szturmowy SIG SG-552

"aug" - Karabin szturmowy Steyr Aug (Bullup)

"scout" - Karabin Snajperski Steyr Scout

"sg550" - Karabin snajperski SIG SG-550

"awp" - Karabin Snajperski Arctic Warfare Magnum (AWM/AWP)

"g3sg1" - Karabin snajperski H&K G3/SG-1

"m249" - Ciężki Karabin Maszynowy M249

"primammo" - amunicja do broni podstawowej (karabin)

"secammo" - amunicja do broni dodatkowej (pistolet)

"vest" - Kamizelka

"vesthelm" - Kamizelka + Hełm

"defuser" - narzędzia do rozbrajania bomby (dla CT)

"nvgs" - noktowizor

"shield" - tarcza (dla CT)

"flash" - granat oślepiający

"hegren" - granat HE (odłamkowy, czy jak tam kto woli wybuchowy)

"sgren" - granat dymny
Poniżej przykładowy FastBuy na bronie z mojego configa. Nie mam zbindowanych wszystkich pukawek bo po co mi to? Tylko te najważniejsze :) W przykładzie użyte są klawisze od F5 do F12.

bind "F5" "deagle"
bind "F6" "usp"
bind "F7" "glock"
bind "F8" "famas"
bind "F9" " galil"
bind "F10" "m4a1"
bind "F11" "ak47"
bind "F12" "awp"
Oczywiście musimy kupić też amunicję :) Możemy to zrobić albo klawiszami "," i "." których domyślna konfiguracja wygląda tak:

bind "," "buyammo1"
bind "." "buyammo2"
Amunicję kupujemy też za pomocą klawiszy B -> 6 i B -> 7. Ale możemy sprawić tak, że wciskając wcześniej wymienione klawisze tylko raz (te "," i ".") będziemy mieć komplet amunicji. Wystarczy zastąpić komendy buyammo1 i buyammo2 komendami primammo i secammo. Wygląda to tak:

bind "," "primammo"
bind "." "secammo"
.

Przydatnymi kombinacjami jest też kupowanie kompletu granatów jednym klawiszem. U mnie jest to BACKSPACE. Wygląda to tak:

bind "BACKSPACE" "hegren; flash; flash; sgren"
Możemy też zbindować sobie kupowanie kamizelki + hełmu, kamizelki i narzędzi do rozbrajania bomby na jeden klawisz. Oczywiście kamizelka + hełm lub kamizelka będzie kupowana w zależności od ilosci posiadanych pieniędzy, a narzędzia do rozbrajania bomby dostępne są tylko dla antyterrorystów. W przykładzie użyto klawisza ENTER

bind "ENTER" "vesthelm; vest; defuser"
Teraz kompletnie uzbrojeni możemy zaczynać rundę :) A tymczasem pora na coś z innej beczki.


GRACZE Tabela wyników + pozostały czas mapy
Jest to bind zaczerpnięty ze starego configa znanego gracza o nicku walle którego znacie z legendarnego teamu Ninjas in Pyjamas (obecnie gra w SK Gaming) a także z wielu akcji na różnych fragmovie. Jest to bardzo użyteczne, gdyż nie musimy w trakcie gry używać jakichś innych komend na sprawdzenie, ile jeszcze czasu na grę nam pozostało. Wciskamy po prostu TAB i pozostały czas jest wyświetlony. Oto ten bind:

bind "TAB" "+showscores; timeleft"
A tak to wygląda w praktyce:GRACZE/ADMINI Szybka zmiana nicku w grze
Poniższy bind pozwala nam zaoszczędzić wchodzenie w opcje czy uruchamianie konsoli w celu zmiany nicku. Wciskamy po prostu odpowiedni klawisz (w przykładzie jest to Insert) wpisujemy nick i klikamy ENTER. Nick zmieniony :)

bind "INS" "messagemode name"ADMINI Szybkie wpisanie hasła RCON
Podobne działanie co poprzedni bind, z tym że tym razem pozwala to adminom szybko wpisać hasło RCON serwera. W przykładzie klawisz Delete.

bind "DEL" "messagemode rcon_password"GRACZE/ADMINI Szybkie kręcenie dema
Bind ten pozwala szybko rozpocząć nagrywanie dema. Nie musimy wówczas tracić czasu na wpisywanie komendy record <nazwa dema> w konsolę. Wpisujemy tylko nazwę dema i kilkamy ENTER. W przykładzie mamy ukazane klawisze Page Up i Page Down. Ten pierwszy definiuje jaką nazwę dema mamy wpisać, kliknięcie enterem rozpoczyna kręcenie dema, a klawisz Page Down kończy nagrywanie.

bind "PGUP" "messagemode record"
bind "PGDN" "stop"GRACZE/ADMINI Szybkie sprawdzanie statystyk
Aby te bindy działały, na serwerze na którym się gra musi być AMXX i pluginy statystyk. W przykładzie użyto klawiszy Home, End i MOUSE3 (kółko myszki jako przycisk).

bind "HOME" "say /rank"
bind "END" "say /top15"
bind "MOUSE3" "say /me"GRACZE Jest admin na serwerze?
Prościutki bind na sprawdzenie, czy jest admin na serwerze. Do jego zadziałania na serwerze musi być zainstalowany AMXX + plugin admin_check.amxx. W przykładzie użyto klawisza v.

bind "v" "say /admin"ADMINI Admin ESP
Jest to bind dla adminów. Aby działał, na serwerze musi być zainstalowany AMXX + plugin Admin ESP. W przykładzie zastosowano klawisze 1 i 2 z klawiatury numerycznej.

bind "KP_END" "esp_menu"
bind "KP_DOWNARROW" "esp_toggle"GRACZE Szybkie wyciąganie granatów
Bindy pozwalające nam szybko wyciągać poszczególne granaty. W przykładzie zastosowano kółko myszki MWHEELDOWN (roller kręcony w dół) oraz boczne przyciski MOUSE4 i MOUSE5. Na myszkach posiadających tylko 3 przyciski trzeba zbindować sobie granaty na inne klawisze.

bind "MWHEELDOWN" "weapon_hegrenade"
bind "MOUSE4" "weapon_flashbang"
bind "MOUSE5" "weapon_smokegrenade"
***UWAGA!!!*** Nie wiem, czy powyższe bindy są do końca legalne! Jeśli gracie jakieś ligi typu ESL, GameBack, CB itp. itd. skonsultujcie się w tej sprawie z administracją danej ligi lub sprawdźcie regulamin!!


ADMINI Łapanie cheaterów przy użyciu Lucia Hallucination
Bind dla adminów. Aby działał, na serwerze standardowo musi być AMXX + plugin Lucia Hallucination. Znajduje się on TUTAJ. W przykładzie mamy klawisz Shift.

bind "SHIFT" "luciaToggle"GRACZE RussianWalk / SilentRun
Wiadomo, o jaki trick chodzi. A jeśli niektórym nie wiadomo, to poniżej filmik przedstawiający ten trick.

YouTube - Silent Run


Możemy go wykonać bindując sobie kucanie (komenda +duck) na kółko myszki (zazwyczaj kręcone w górę - MWHEELUP). Wygląda to tak:

bind "MWHEELUP" "+duck"
Ale nie jest to legalne w profesjonalnych ligach Counter-Strike typu ESL. Trzeba po prostu zbindować sobie komendę +duck na inny klawisz. Co prawda niektórzy robią ten trick używając standardowego binda na CTRL ale ja preferuję coś innego. Zbindowanie sobie kucania na spację :) Wygląda to tak:

bind "SPACE" "+duck"
Powyższy bind zaczerpnięty jest z configa innego znanego gracza - Luq'a. W tym wypadku raczej we wszelkiej maści ligach problemów mieć nie będziecie :)


GRACZE Bunnyhop / Strafejump
Jakiej nazwy na to by się nie użyło i tak wiadomo o jaką sztuczkę chodzi. Jeśli ktoś nie wie, poniżej jest film przedstawiający ten trick (od 1:20 ukazujący pełny Bunny Hop.)

YouTube - Tutorial Bunny Hop cs 1.6 (en spa?ol)


Jak warto zaznaczyć (i co także widać na powyższym filmie) bind na Bunny Hopa to

bind "MWHEELUP" "+jump"
MWHEELUP to kółko myszki kręcone w górę. Na tym bindzie właśnie najlepiej uczyć się strafejumpa zwanego też bunny hopem :) Ale lecimy dalej...


GRACZE Bardzo szybka zmiana broni
Jest to bind dla snajperów przydatny przy strzelaniu z AWP, dzięki któremu zyskują oni trochę na szybkości między poprzednim a następnym strzałem. Nie musimy wciskać dwa razy klawisza Q po strzale, wystarczy raz wcisnąć inny klawisz, na którym binda ustawiliśmy (w przykładzie jest to ALT)

bind "ALT" "lastinv; wait; lastinv"
***UWAGA!!!*** Tak jak w przypadku bindów na szybkie wyciąganie granatów, tak i tutaj jest wątpliwość co do legalności tegoż bindu. Oczywiście na serwerach publicznych raczej nikt się o to nie przyczepi, ale w ligach typu ESL, Cybersport 36i6 czy GameBack zapewne granie z tym bindem w configu jest zakazane i możemy zostać za to ukarani.


GRACZE/ADMINI Screen statusu jednym kliknięciem
Jest to raczej bind-bajer do configa. Klikając raz mamy tak przydatny screen statusu (np. kiedy łapiemy cheatera). U osób posiadających dość stare komputery, na których uzyskują oni niskie wartości fps, być może trzeba będzie wciskać klawisz kilka razy, zanim screen statusu zostanie zrobiony. W przykładzie zastosowano klawisz "+" z klawiatury numerycznej. Tutaj przedstawiam dwie wersje bindu. Tę dla graczy jak i tę bardziej przydatną adminom.


WERSJA BINDU DLA GRACZY
bind "KP_PLUS" "status; wait; wait; wait; toggleconsole; wait; wait; snapshot"
Efekt tego wygląda tak:Czyli tak, jak byśmy wpisali w konsolę komendę status a następnie snapshot. Dzięki bindowi screen statusu robiony jest błyskawicznie.


WERSJA BINDU DLA ADMINÓW
bind "KP_PLUS" "rcon status; wait; wait; wait; toggleconsole; wait; wait; snapshot"
Bind działa tak samo, jak wersja dla graczy, ale różnica jest taka, że przed jego użyciem musimy wpisać hasło RCON serwera (komenda rcon_password). Dodatkowo taka postać statusu informuje nas także o adresach IP graczy na serwerze. Poniżej efekt działania bindu z zaznaczoną różnicą:5. Credits
Część materiałów użytych w poradniku pochodzi z różnych stron, m.in. trochę od konkurencji ale część pochodzi także z innych wiaderkowych tutoriali m.in. pisanych przez sebę czy Shadowa. Dlatego dziękuję im za nie z góry, bo bez ich artykułów tego tutoriala by tu nie było :) I to chyba byłoby na tyle

najsimiejszy wybryk na lekcji Dlaczego nie umiem grać w cs ? pytania na aska dla dziewczyn smieszne książki sagi bestsellery opole lubelskie zk jak tam jest